Diyarbakır'da ikinci dalga endişesi: 16 günde 500 yeni vaka | 7/24 Hizmetnizideyiz Galeri Resim Adresi

Diyarbakır’da ikinci dalga endişesi: 16 günde 500 yeni vaka

Diyarbakır'da ikinci dalga endişesi: 16 günde 500 yeni vaka

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak salgın haline dönüştü. Türkiye’de şimdiye kadar 2 milyon 674 bin 203 test yapılırken, 179 bin 831 vaka tespit edildi. Bu vakaların 152 bin 364’ü iyileşti. 4 bin 825 kişi koronavirüs nedeni ile hayatını kaybederken, 722 kişi ise yoğun bakımda tedavi görmeye devam ediyor. Hükümetin atmış olduğu adımlar ve vatandaşların da ‘evde kal’ çağrılarına uymasının ardından 1 Haziran itibari ile yeni normalleşme sürecine girildi.

Yeni normalleşme süreci ile birlikte bir süre düşüş yaşanan vaka sayılarında yeniden artış meydana geldi. İyileşen hasta sayılarında kısmi bir düşüş yaşanırken Diyarbakır’da ikinci dalga eğilimi devam ediyor. Daha önce günde birkaç vaka görülen kentte, son 16 günde 500 yeni vaka hastaneye yatırılırken, yaklaşık 700 kişinin de evlerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında son günlerde vaka sayılarında artış olan Diyarbakır’ında arasında olduğu 5 ilde daha maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığını duyurdu. Bakan Koca, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, vaka artışlarıyla dikkat çeken şehirler başta olmak üzere artış eğilimi olan yerlerde İl Hıfzıssıhha Kurullarının, valilerin başkanlığında riske karşı kararların alındığını kaydederek virüsle maskesiz mücadele edilemeyeceğini vurguladı.

Vatandaşlardan Ömer Alan, maske yasağının getirilmesinin çok iyi olduğunu ifade etti. Alan, “Aslında yasaklar gelmeden öncede insanların kurallara uyması lazım. Çünkü vakalar var, insanlar bu virüsü bir birine bulaştırıyorlar. Bu hastalıktan kurtulmak için tek çare maske kullanmaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gerilim filmleri 2019 macera filmleri 2019 savaş filmleri 2019 Tipobet365 Giriş supertotobet giriş