2020 Ramazan Bayramı namazı saat kaçta? İl il bayram namazı saatleri… | 7/24 Hizmetnizideyiz Galeri Resim Adresi

2020 Ramazan Bayramı namazı saat kaçta? İl il bayram namazı saatleri…

2020 Ramazan Bayramı namazı saat kaçta? İl il bayram namazı saatleri…

Ramazan Bayramı’nda arife gününden itibaren geçerli olacak sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bayram namazı yerine bu yıl evlerde duha namazı kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen duha namazı tavsiyesi sonrası ise illerdeki bayram namazı saatleri merak konusu oldu.

2020 RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI SAAT KAÇTA?

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet adresi üzerinden namaz vakitleri paylaşımını yapmayı sürdürüyor. Namaz vakitleri sayfası üzerinden dilenilen il seçilerek buradan o ile ait namaz vakitleri öğrenilebilir. Bazı iller için namaz vakitleri şöyle:

İstanbul  06:13

Ankara 06:00

İzmir 06:26

Konya 06:06

Gaziantep 05:48

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

DUHA NAMAZI NEDİR, NASIL KILINIR?

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12)

Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duhâ (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınabilir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 78-83). En az iki rekât olarak kılınabileceği de söylenmiştir. Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek daha sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir (Tahtâvî, Hâşiye, s. 395).

2 Rekatlık Duhâ Namazı

1. Rekat duha namazı

“Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Duha namazı kılmaya” diye niyet ederiz “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız Sübhaneke’yi okuruz Euzü-besmele çekeriz Fatiha Suresini okuruz Kur’an’dan bir sure okuruz Rüku’ya gideriz Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz

2. Rekat duha namazı

Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Suresini okuruz Kur’an’dan bir sure okuruz Rüku’ya gideriz Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gerilim filmleri 2019 macera filmleri 2019 savaş filmleri 2019 Tipobet365 Giriş supertotobet giriş